Свежи, полезни, вкусни, богати на витамини и минерали, подходящи за приготвяне по разнообразни начини, съобразени с диетата, хранителния режим или личните предпочитания, тиквичките са сред най-консумираните зеленчуци. Ако ви притеснява цената им на пазара или съдържанието на препарати, може да ги отгледате сравнително лесно сами и да се насладите на пресни градински тиквички без нитрати. Тази вкусотия, чиято родина е далечно Мексико, всъщност се развива добре у нас и не е трудно да отгледате тиквички, ако знаете как.
Днес се срещат във всяка кухня, като домакините приготвят от тях както ароматна диетична супа, така и пържени тиквички за душата или интересни ястия като мусака от тиквички. Най-добре е да ги имате под ръка в двора си, за да си гарантирате консумацията на био продукти, свежи и пресни, отгледани под родното слънце и от родната земя от ръцете ви. За да ви помогнем в пролетното засаждане на тиквички и в адекватните грижи за тях, за да се радвате на богата реколта, събрахме за вас съвети от опитните градинари, споделящи добри практики при пролетното засаждане на тиквички и последващите грижи за тях.
Отглеждане на тиквички в градината: Най-важното, което трбява да знаете
Пролетното засаждане на тиквички – как се прави?
Ако сте начинаещи, препоръчваме да закупите готов разсад, а не да се опитате да го отгледате от семена, за което ще са ви нужни усилия, време, определени условия, температура и винаги има риск да не успеете да отгледате здрав разсад.
Готовият разсад, който се засажда директно в градината, е по-подходящ за начинаещите при пролетно засаждане на тиквички. Преди да засадите разсада в земята, следва да знаете отговорите на важни въпроси, свързани с пролетното засаждане на тиквички.
- Къде да засадите тиквичките?
Тиквичките се чувстват най-добре в почва, в която са отглеждани като техни предшественици лук, моркови, зеле, картофи. В никакъв случай не трябва да бъдат в компанията на растения от семейство Тиквови. Важно е почвата на мястото, където ги засаждате, да е подготвена за тях още от есента – да, говорим за разораване и наторяване, като за любителите на еко храните подхранването може да се направи и с добре угнил оборски тор.
Що се отнася за условията на мястото, то трябва да е слънчево, с почва, която не е кисела и в никакъв случай не трябва да има високо ниво на подпочвени води или излишък на азот в почвата, тъй като те са пагубни за тиквичките ви.
Добри условия за засаждане на тиквички
- Може ли да отглеждаме тиквичките на това място дълги години?
Открили сте идеалното място за вашите тиквички и се чудите може ли да ги отглеждате там десетилетия? Не. За жалост, не можете. Мястото трябва да се променя често – на 2-3 години, за да се радвате на добра реколта и добри резултати от труда си.
- Какво трябва да знаем при пролетното засаждане на тиквичките?
Важно е да не ги засадите твърде рано, ако ще ги отглеждате на открито, преди да са преминали студовете, пагубни за тях. Уверете се, че не се очаква застудяване, преди да засадите тиквичките. Може да се подсигурите срещу нощните студове, като ги покривате вечер. Усилията си струват.
Важно за доброто развитие на разсада е да подготвите земята, като я разрохкате добре на дълбочина около 10 см. и добавяте 15 г амониева селитра на всеки квадратен метър.
Важно е и да засадите тиквичките на разстояние от около половин метър, за да се развиват добре.
- Какви грижи се полагат за тиквичките след засаждане?
Адекватното поливане и подхранване са не по-малко важни от правилното засаждане на тиквичките на точното място и в подходящата почва. Поливането се прави с марна вода, затоплена на слънце, когато изсъхне горният слой на почвата, обикновено на 10-тина дни, като се внимава да не се мокрят части от тиквичките, трябва водата да се сипва само в корените.
Ако прекалявате с поливането – честота или количество вода, то те ще загният, а прекомерното засушаване води до напукване на стъблата и/или до кореново гниене. Ако пък пренебрегнете съвета за поливане с вода, която е затоплена, а не ледено студена, не се чудете защо тиквичките ви не вървят – корените гният от ледената вода, имайте предвид това. Преустановете поливането около 10 дни, преди да приберете реколтата. Ако следвате съветите, споделени от опитните градинари, то ще има какво да прибирате – ще се радвате на богата реколта и трудът ви ще бъде възнаграден.